sobota, 30 kwietnia 2016

Tak bardzo zaczytana - Pokalanie

Któż z nas nie lubi czytać książek których akcja dzieje się na przestrzeni lat w których przyszło nam żyć. Taką książką jest Pokalanie Piotra Czerwińskiego, którą miałam okazję ostatnio mieć na warsztacie. Szczerze powiedziawszy, do tej książki przekonał mnie opis z tyłu czyli wskazanie na głupotę obecnych ludzi jaka idzie z samej góry - coś w stylu "ryba psuje się od głowy". Początkowe stronice były wręcz śmieszne w ukazywaniu ogólnego zidiocenia i debilizmu współczesnych ludzi. Później było nostalgicznie, wesoło, czasem wręcz boleśnie - ot takie wspomnienia dzieciństwa, młodości szkolno-licealno-studenckiej. Jak już doszło do czasów w których autor zaczynał karierę zawodową zaczęło być jakoś tak smutnawo. Ukazane zostało bowiem, że najważniejsze są układy, układziki, wazeliniarstwo, lansowanie się swoją głupotą. Dużo w tej książce wątków dotyczących wieloletniej przyjaźni głównego bohatera z kilkoma chłopakami, z którymi chadzał i nadal chadza on na pijackie wesołe imprezy, na których prowadzi dysputy o życiu, kobiet z którymi wchodził w przeróżne bliższe czy dalsze relacje. W sumie w tej książce każdy z nas może odnaleźć siebie, ale tu w sposób brutalny, autentyczny, a nie jakieś pitu pitu jak w   Kalendarzach. W końcowych zdaniach autor daje jednak nadzieję, że pomimo różnych trudnych często przeżyć jest nadzieja, że znajdzie się kiedyś ktoś,  kogo spotkamy na swojej drodze i poskleja nasze  popękane życie w jedną całość.

7 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, niesamowcie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam bardzo mieszane uczucia w stosunku do polskiej literatury, a zwłaszcza nowicjuszy. Przez to, że dużo czytam i recenzuję, zauważam, jak bardzo niektórzy autorzy próbują być "fajni i zagraniczni". Aż mi się odechciewa dalej próbować, choć od czasu do czasu miło się zaskakuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Ponadto teraz wiele osób pisze i próbuje zaistnieć w literackim świecie - sporo jest książkowego planktonu - niestety.

   Usuń
 3. Możemy spotkać kogoś, kto wprowadzi do naszego życia miłość i spokój, ale nie czekajmy, aż ktoś sam poskleja nasze życie, tylko zróbmy to sami. :)

  Pozdrawiam, www.hoe-e.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - i wywalajmy z naszego życia tych, którzy je niszczą :)

   Usuń
 4. To książki powinny przyciągać uwagę dzięki opisom z tyłu. Szkoda, że naklejają na nie naklejki w bibliotece. -,- To denerwujące. Z resztą ja i tak nie lubię czytać. Mimo wszystko ta książka zachęca swoją życiowością. Ludzie to obecnie w większości idioci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często bywa tak, że opis z tyłu mnie przyciągnie, a książka okazuje się tak beznadziejna, że aż boli. Ale też bywa tak, że opis z tyłu odrzuca, a książka okazuje się być super. Nie w każdej jednak bibliotece książki otrzymują naklejki z tyłu. :)

   Usuń